Siemens Tia Portal V14

Zdravím vás, hezký den přeju vážení přátelé.
Před měsícem jsem využil možnosti k prvnímu seznámení se s novým TIA portálem V14.

Siemens slibuje lepší výkon a větší produktivitu a musím říct, že
nová TIA je zase o velký skok dál než předchozí verze. Siemens přidal
celou řadu nových funkcí směřovanou na digitální průmysl 4.0 snaží se usnadnit
výměnu dat s dalšími nadřazenýmy systémy jako např. MES atp.

Věc která mě na první pohled, ale hodně zklamala je to, že ani TIA V14 není kompatibilní
ani s Windows 8 ani Windows 10 snad prý až za rok by to měl napravit Servis pack, který by měl být zdarma ke stažení, já osobně nerad dělám s virtuálním systémem, no bohužel mi asi nic jiného nezbude.

Co je naopak je podle mě super věc je funkce Multiuser, tato fukce totiž dovoluje to, aby na jednom projektu mohlo pracovat více programátorů najednou, k tomuto bych chtěl napsat trochu více v samostatném článku, snad vyjde čas a hned jakmile budu mít možnost vyzkoušet bych se k tomu vrátil.

Siemens si hodně slibuje od nového simulačního programu PLCSIM Advanced,
nabízí úplně nové možnosti simulace projektu, ale není bohužel přímo součástí TIA Portálu. Bude možno si ho dokoupit, cena 2500Euro, klasický PLCSIM zůstává nezměněn.

Naopak se mi hodně líbilo, že už i u PLC S7-1200 jsou přidány funkce, které kontrolují stav SD karty. SD karty s určitým počtem zápisů stárnou a je nutné je vyměnit, díky novým funkcím je tak možné automaticky upozornit na nutnost výměny.

S novým softwarem přicházejí i vylepšený hardware a nové produkty, tím nejdůležitejším
je nová řada S7-1500 s označením T. T-Technology zaměřeno hlavně na vylepšení funkce řízení servomotorů. Hlavní přednosti oproti klasickým má řada T možnost řízení absolutní sychronizace, vačkování.

Věc co se mi hodně líbila byla nová řada zdrojů s vestavěný profinetem. Hodí do složitějších aplikací už nemusíte měřit proudy napětí odběry atp. atp. stačí jenom připojit kabel a nastavit připravené bločky v TIA V14.

Těch novinek daleko více, u většiny z nich by to bylo na samostatný článek do blogu, hodiny hraní zkoušení a testování,  ale myslím, že pro dnešek to stačí.

Prozatím žádné komentáře

Vložit komentář